social image
НАШЕТО УЧИЛИШТЕ
Општинското основно училиште „Браќа Миладиновци“ се наоѓа во с.Миладиновци,Општина Илинден. Нашето училиште е училиште со еднакви можности за раст и развој!
НАШАТА МИСИЈА
Нашето еко - училиште е пријатно катче за стекнување знаења, воспитување и толеранција помеѓу учениците, родителите и вработените.
НАШАТА ВИЗИЈА
Подобри услови за работата на училиштето,унапредување на мултикултурната соработка и помагање на учениците од социјално ранливите категории, ќе создадеме квалитетна клима за работа и ќе го подобриме училишниот успех.

ОПШТИНСКО ОСНОВНО УЧИЛИШТЕ
БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ

OОУ” Браќа Миладиновци” с. Миладиновци се наоѓа во општина Илинден. Во состав на централното училиште работат две подрачни училиште во селата Текија и Мршевци.

Развојниот пат на училиштето може да се каже дека минува низ две етапи и тоа: првата од 1939 година, вторатаод 1957 година, па до денес. Училиштето “ Браќа Миладиновци” с. Миладиновци, работи во три објекти и тоа, централно училиште во с. Миладиновци и две подрачни училишта во с. Мршевци и с. Текија.

Известувања и вести

АКТИВНОСТИ

Противпожарен квиз натпревар

Ден на учителот

Мало внимание за посветените и вредни просветни работници. Да се одбележи денот во име на сите наставници кои несебично го споделуваат своето знаење и љубов со сите ученици.

Час по Медиумска култура - Колибри

Во ПОУ Мршевци учениците имаа можност да разговараат со искусен новинар кој ги воведе во основните одлики на медиумската култура

еТвининг - Примери од добра пракса

еТвининг примери од добра пракса

Интеркултурни содржини во наставата по англиски јазик - Halloween

Halloween како интеркултурна содржина на часовите по англиски јазик

Зимница

Зимница направија тие, погледнете и вие!

Детска недела

По повод Детската недела учениците од 7-2 одделение се вклучија во низа активности, проследија презентација во која се стекнаа со знаења за своите права и обврски и изработија плакат како знак за меѓусебно почитување, разбирање, дружење без разлика на нивната верска и етничка припадност.

Прочитај повеќе

"Јас и светот околу мене"

Под мотото "Јас и светот околу мене" учениците од 9-1 одд. со свои активности се вклучија во одбележување на Детска недела 2023

Соработка за меѓуетничка интеграција